Toyota Corolla Hoparlör Güncellemesi

Çoğu otomobil üreticisi fabrika çıkışı kağıt hoparlör dediğimiz maliyeti düşük ürünleri kullanıyor. Corolla’nın da artık bu hoparlörlere veda etmesi gerekiyordu.

Güncelleme için seçtiğim hoparlörler önlere 16 cm Alpine SXE-1725S , arkalara ise Alpine SXE-6925S modeli oldu. Bu modelleri tercih etmem de ki en büyük sebep Android ana üniteme amfi kullanmadan bağlayacak olmamdı.

Peki hoparlör güncellemesinde en doğru montaj nasıl olur ? Ben nelere dikkat ettim ?

  • Özellikle kapı içleri her araçta su alır ve alt kısımda bulunan tahliyelerden dışarı atılır. Bu sırada kapı içinde nem olacağı için kesme biçme yapmadan orjinal soket aparatları ile hoparlörleri bağlamak önemli.
  • Aynı sebeple ucuz maliyetli olmasına rağmen sunta,mdf gibi hoparlör kasnakları kullanılmamalı, zaten kullansanız da bir iki seneye nemden etkilenip kasnak dökülmeye bozulmaya başlar. Araç için üretilmiş plastik hoparlör kasnakları kullanılmalı. Plastik kasnağın tek dezavantajı eğer kapı saçı ile kasnak arasına izolasyon yapmazsanız zırıltı yapabilir.
  • Araçların orjinal sabitleme noktaları kullanılmalı. Amatörce gidip akıllı vida ile montaj yapılmamalı. Kaldı ki sonradan açacağınız kapı delikleri ilerde paslanacaktır. Mesela Corolla’da fabrika çıkışı hoparlörler perçinle montajlanmış. Bunları çürütüp çıkartarak civata somun ile yeni hoparlörleri sabitledim.
  • Hoparlör kabloları rastgele bağlanmamalı. + , – uçları doğru bir şekilde bağlanmalı. Aksi taktirde hoparlör çalsa bile verim alınamaycaktır.
  • Son olarak, araç trimleri sökülüp takılırken klips ve kopçalara dikkat edilmeli, mümkünse tekrar kullanılmamalı. Ancak, kullansanız dahi en azından sökerken hasar görenler değiştirilmelidir. Aksi taktirde, araç içerisinde istenmeyen tıngırtı, zırıltı sesleri duyulacaktır.

Şimdi gelelim Montaj fotoğraflarımıza ;

WordPress Image Gallery Plugin