Arabamı yıkarken kullandığım malzeme ve ekipmanlar neler ?

Son bir kaç yıldır kendi arabamı kendim yıkıyorum. Burada tabi en büyük avantajım oturduğum apartmanda açık otopark olması. Bazen çevremden bu konuda sorular geliyordu, bu yüzden ekipman ve malzemelerimi burada da paylaşmak istedim.

Öncelikle yıkama makinası olarak Baeseus markasının ürettiği şarjlı makinayı kullanıyorum. Basıncı tabi ki çok yüksek değil ancak benim gibi amatör olarak uğraşmayı kendi aracını yıkamak isteyenleri tatmin edecektir. Çok yüksek basınç zaten yüksek su tüketimi gerektirir. Bu şarjlı yıkama makinası şebekeden değil durgun sudan yani kova , damacana gibi yerlerden suyu çektiği için basıncı da buna göre uyarlanmış. Ben yaklaşık 30 litre su ile fazla fazla yetecek şekilde aracımı yıkayabiliyorum.

Köpük yapmak için ise Kwazer Foamer Venus kullanıyorum. Kwazer köpük pompasının 2 litrelik kapasitesi B Suv segment aracım için yetiyor. Daha önceki C segment sedan aracım içinde yetiyordu. 3 farklı başlıkla gelmesi şampuan / köpük yoğunluğunu ayarlayabilmenize olanak sağlıyor.

Köpük sonrası şampuanla arabayı silmek için ele geçebilen mikrofiber özellikli yıkama süngeri kullanıyorum. Nedense klasik araba yıkama süngerleri hoşuma gitmiyor.

Kurulama bezi olarak da kaportada Spark markasının kurulama havlusunu kullanıyorum. Büyük boyutlu ve yüksek su emişi bende tercih sebebi oldu. Bunun haricinde camlar, detaylar vs için ayrıca kullandığım mikrofiber bezlerim mevcut. Arabanın herhangi bir yüzeyinde kullanılan bezlerin kesinlikle iplik vs bırakmayan mikrofiber bez olması gerekiyor. Haricinde ya hare yapıyor ya da araç üzerine dökülen iplikleri temizlemek işkence oluyor.

Haricinde detay işlemler için detay fırçaları kullanıyorum. Örneğin jantı ilaçladıktan sonra , plastik ızgara yüzeylerde vs.

Peki yıkama sırasında kullandığım ürünler neler ?

Şampuan olarak Divortex alpha foam Ph nötr cilalı oto şampuanı kullanıyorum. Jant temizliği için gene Divortex firmasının jant temizleme spreyi kullanıyorum. Özel olarak demir tozu temizleyici vs. kullanmıyorum bence normal jant temizleyiciler yeterli. En son aracı yıkayıp kuruladıktan sonra iste SMX firmasının Seramik katkılı hızlı cilası ile son dokunuşları yapıyorum. Lastik ve davlumbaz içlerinin partlatılması için ise gene SMX firmasının jel lastik parlatıcısını kullanıyorum.

Ürünlerde marka takıntım yok çeşitli ürünler deneyerek fiyat / performans olarak kendimce beğendiğim ürünleri tercih ediyorum. Sonuçta sıradan oto yıkamacılar , self-servis yıkamaların bu seviyede ürün kullandığını düşünmüyorum.

Gelelim yıkamada kullandığım ürün görselleri ve bence göz alıcı filtresiz sonuca 🙂

WordPress Image Gallery Plugin