Çıkarım senle her yola TOYOTA – Toyota Corolla ile yola devam

Uzun zamandır buralara uğramamışım. Güncel yol arkadaşım ile ilgili hiç bir paylaşım yapmadığımı farkettim. Bir kaç cümle karalamak istedim.

Alp Bebek’in geleceği haberini alınca Jimny’nin yetmeyeceğini bildiğim için bir aile arabasına ihtiyaç vardı. ( Alp Bebek 24.02.2021 de ailemize hoşgeldi 🙂 ) Temmuz ayında 10. jenerasyon makyajlı 2012 model 63000 km’de Toyota Corolla’yı hanemize ekledim.

Kısaca bahsetmek gerekirse 1.33 lt motor hacmine sahip 100 hp Dual VVTI ( çift değişken subap zamalanması , genelde tek olur ancak bu motorda 2 kere subap zamanlaması değişebiliyor. ) 6 ileri düz şanzımana sahip bir araç. Motor sakin kullanım için gayet yeterli ancak hep atmosferik olması hem düşük motor hacmi seri kullanıma tek bir şartta izin veriyor “Dual VVTI’dan aldığı güç ile yüksek devir”. Aracı devirli kullandığınızda her türlü yola rampaya gözünüz kapalı girebilirsiniz. Yol tutuşu, konforu benim içinse oldukça yeterli. Aracın ebatları , bagaj hacmi saklama gözleri vs. tam bir aile aracı olmayı hakediyor. Yaklaşık 9 aydır kullanıyorum, benim tüm ihtiyaçlarımı karşıladığını söyleyebilirim.

Peki bu 9 ayda neler yaptık,

  • Hiç vakit kaybetmeden yağ bakımını gerçekleştirdim. Olmazsa olmaz Motul yağ ve Mann Filtre seti.
  • 100K km ömrü olduğu halde bujiler orjinal Denso SC20HR11 değişti
  • Android Multimedia Ana Ünite
  • Kapı ayna karşılığına tweeter ( Aliexpress saolsun orjinalle 1’e 1 kapak ve soket sokete kablolu set 🙂 )
  • Bozuk park sensörü ekranı ve göz değişimi ( Serviste Cenmax takıldığı için komple set değiştirmektense kalitesinden dolayı üst modelin ekranını alarak değişimi yaptım. )
  • Farlardan, sinyallere iç dış tüm ampulllerin ledlerle değişimi
  • Artık ömrünü doldurmuş 8 yıllık fabrikasyon aküyü , kalitede öncü Varta 52Ah akü ile değişimi
  • Olmazsa olmaz araca özel servis yazılımı Toyota TechStream edinme 🙂

Bir kaç fotoğraf ekleyerek bu yazıyı bitireyim., toplu halde yazmış oldum. Fırsat bulurda yeni değişiklikler vs. yaparsam ayrı yazı olarak paylaşırım bundan sonra.

WordPress Image Gallery Plugin