Suzuki Samurai Turbo Projesi ( G13BB )

Karbüratörlü motorun ( G13A ) artık keyif vermemeye başladığı günlerde , arada Savaş Abi ( SDGarage ) ile her seferinde motor swap mı yapsak , turbo mu yapsak, yok ben artık karbüratörlü motor koymam, standalone harici beyinli motor koyarız vs derken en sonunda bu işe girişmeye karar verdik. Motor Swap işlemi gözüktüğü kadar kolay olmayıp, maddi / manevi birikim, tecrübe, teknik bilgi vs. bir sürü detaya sahip olduğu için kısa ve öz anlatmaya çalışacağım.

Biz ne yaptık ?

G13A karbüratörlü motoru , G13BB 16 Valve Suzuki Motorunu ( Motor içi ayrıca dolu ve yüklü bir şekilde Honda pistonlar vs. ) sonradan turbo olacak şekilde temin ettik. Motoru 4 nokta full enjeksiyonlu olarak çalıştırmak ve yürütmek içinde Extreme ECU tercih ettik. G13A motor 60 beygir civarı maksimum güç üretirken, G13BB yapılan motor içi değişiklikler, Turbo ve yazılım sayesinde 120 – 130 beygir maksimum güç bandında yürüyor. Rodaj ve tüm ince ayarlarda bitince Dyno üzerinden veri de paylaşırım.

Motor olarak camiada tanınan ve sevilen abimiz Bülent Yarar’ın desteği ile G13BB Turbo motorumuzu temin ettik. Kendisine yardımlarından ve desteğinden ötürü teşekkür ederim.

Mekanik, elektrik , montaj ve bir sürü küçük büyük, incik boncuk tüm işlerle kendi aracıymış gibi uğraşan özen gösteren Savaş Demirci , Savaş Abime tüm yardımlarından , desteğinden ve inancından dolayı teşekkür ederim.

Standalone beyin yazmak her baba yiğidin harcı değil. Hazır çalışan piyasa aracına remap yapmaya hiç benzemez. Bu konuda da verdiği yazılım desteklerinden dolayı Dr. Ecu Özgün Güleç’e teşekkür ederim.

Gelelim Fotoğraf ve videolara ;

WordPress Image Gallery Plugin